Foldable Work Bench w/ 4 Adjustable Clamps, Carpenter Saw Table
Foldable Work Bench w/ 4 Adjustable Clamps, Carpenter Saw Table
LIVRAISON GRATUITE!
In Stock
Impossible de charger la disponibilité du service de retrait
Description
Description
DURHAND work bench is made of steel frame and MDF board, which ensures longlasting use. Two MDF panels can be pulled apart with crank arms, and 4 adjustable swivel pegs can help clamp Irregularly shaped objects. The work benches can be transformed to sawhorse without assembly required. The MDF panel is painted with ruler and protractor, and multiple slots on the frame for tool storage. When not in use, it can be easily folded up to save space.
Highlights:
• MADE TO LAST: Solid steel frame and two MDF boards are built to last, which can hold up to 100kg/220lbs and Plastic non-skid feet prevent sliding. Multiple slots on the frame for tool storage.• PORTABLE AND FOLDABLE: Our saw horses can be folded up when not in use to save your space, and they are lightweight and easy to transport.
• PRACTICE WORKMATE: With the crank arms, the surface of the folding work bench can be quickly adjusted and 4 adjustable swivel pegs can help clamp Irregularly shaped objects; Tabletop printed with ruler and protractor for added convenience.
• MULTI-PURPOSE: Our folding work table can convert to a sawhorse, clamp or a carpenter work table with no assembly required, perfect for carpenters and some DIY enthusiasts.
• PORTABLE WORKBENCH DIMENSIONS: Overall Dimension: 24.5"L x 23.75"W x 31"H, Weight Capacity: 220lbs.
Weight & Dimensions:
| Overall Dimensions | 24.5" x 23.75" x 31" |
| Weight Capacity | 220 lbs |
| Item Weight | 11 lbs |
Features:
| Colour | Natural Wood |
| Material | Steel |
| Pattern | Solid |
| Load Capacity | 220.00 lbs |
| Frame Material | Alloy Steel |
| Style | Modern |
| Item Shape | Trapezoid |
| Required Assembly | Yes |
| Assembly Instructions | Require Assembly |
| Base Type | Leg |
| Number of Hooks | 0 |
| Finish Type | Powder Coated |
| Model Name | Work Bench |
| Number of Items | 1 |
| Manufacturer Contact Information | Markham |
Overview:
• Workbench can be used as a vise, sawhorse, and bench tool stand• Large adjustable surface for flexibility
• Tabletop printed with ruler and protractor for added convenience
• 4 adjustable swivel pegs and 2 crank arms for easy clamping of Irregularly shaped objects
• Multiple slots on the frame for tool storage
• Lightweight, foldable design for easy storage and transport
• Plastic non-skid feet for extra stability
• Assembly required
Specifications:
• Colour: Natural Wood, Black and Grey• Material: Steel, MDF
• Overall Dimension: 24.5"L x 23.75"W x 31"H
• Folded Dimension: 23.75"L x 5.25"W x 36.5"H
• Weight Capacity: 220lbs
Package Includes:
• 1 x Work Bench• 1 x Manual
Package Quantity: 1.0
Ref# GC-79CV8-N
Expédition
Expédition
- Livraison standard gratuite.
- Expédié à la plupart des adresses canadiennes, à l'exception du Yukon, du NT et du NU.
- Heure limite : 10 h 00, heure normale de l'Est.
- Délai de traitement de la commande (avant l'expédition de votre commande) : 1 à 2 jours ouvrables (du lundi au Vendredi).
- Délai de livraison : 4 à 8 jours ouvrables - selon votre emplacement (du lundi au vendredi).
- Les délais de livraison sont des estimations et ne sont pas garantis.
- La plupart des articles sont expédiés depuis le Canada. Certains articles peuvent être expédiés depuis les États-Unis s'ils ne sont pas disponibles au Canada.
- Pour les commandes plus importantes, les articles peuvent arriver dans des boîtes séparées et peuvent ne pas faire partie du même envoi ; les délais de livraison peuvent varier.
Voir Expédition pour plus d'informations
Politique de retour
Politique de retour
- Les produits peuvent être retournés dans un délai de trente (30) jours à compter de la date de livraison.
- Les frais de retour sont gratuits si le produit est défectueux ou endommagé.
- Pour toutes autres raisons, le client sera tenu de payer les frais d'expédition.
Veuillez consulter la politique de retour et de remboursement pour plus d'informations.
Remarque : Les couleurs réelles peuvent différer légèrement de celles affichées à l’écran en raison de l’éclairage et des paramètres du moniteur. Un assemblage peut être nécessaire.
