Lightweight Camping Cot, Aluminium Portable Folding Bed w/ Strong Support 331 lbs and Carry Bag for Camping, Black
Lightweight Camping Cot, Aluminium Portable Folding Bed w/ Strong Support 331 lbs and Carry Bag for Camping, Black
LIVRAISON GRATUITE!
In Stock
Impossible de charger la disponibilité du service de retrait
Description
Description
Sleeping when camping is never the great experience. Let's put an end to this, with the help of This camping folding cot. A fully buildable design - comes with legs, side poles and top fabric - set up and take down, put in the bag and take with you wherever you want; makes being comfortable on camping trips ever so easy. The top fabric holds your body comfortably, the legs elevate you so you don't have to touch the ground.
Highlights:
• Aluminium Frame: Finished with updated 7075 aluminium alloy tubes and 600D Oxford cloth, this camping bed is more robust to use, supports up to 331 lbs, great for tall adults or family teens and so on• Fabric Top Camp Bed: Dense, smooth material to make the mattress means you can lie with plenty of support - a much comfier spot than a padded mat or just on the tent floor
• Deconstructable Design: Legs, side poles and top fabric mattress. Easy to set up and fit into the included bag: so easy to take this portable bed with you where required
• Widely Use: Our compact camp cot is very suitable for outdoor activities like camping, hunting, picnic and so on. You can also take it to office when you need to have a rest at noon
• Portable Bed for Adult Info: Overall dimension: 74.8" L x 25.6" W x 7.1" H (190 x 65 x 18 cm). Folded dimension: 20.5" L x 6.7" W x 6.7" H (52 x 17 x 17 cm). Weight capacity: 331 lbs (150 kg).
Weight & Dimensions:
| Overall Dimensions | 74.8" L x 25.6" W x 7.1" H |
| Weight Capacity | 331 lbs |
| Item Weight | 5.1 lbs |
Features:
| Colour | Black |
| Material | Oxford Cloth |
| Frame Material | Aluminium |
| Item Shape | Rectangular |
| Style | Modern |
| Pattern | Solid |
| Number of Items | 1 |
| Required Assembly | Yes |
| Are batteries included? | No |
| Are batteries required? | No |
| Care Instructions | Wipe with Damp Cloth |
| Ships Globally | Yes |
| Assembly Instructions | Require Assembly |
| Manufacturer Contact Information | Markham |
Overview:
• Aluminium frame is strong and supportive• Taut fabric camping cot so you can sleep comfortably
• Triangular legs to promote extra stability
• Elevates you off the ground to sleep and rest comfortably
• Travel bag included to carry easily
• Maximum load 331 lbs, easy to assemble
Specifications:
• Colour: Black• Material: Oxford Cloth, Aluminium
• Overall Dimensions: 74.8" L x 25.6" W x 7.1" H (190 x 65 x 18 cm)
• Folded Dimensions: 20.5" L x 6.7" W x 6.7" H (52 x 17 x 17 cm)
• Bed Width: 25.6" (65 cm)
• Weight Capacity: 331 lbs/150 kg
Package Includes:
• 1 x Camping Cot• 1 x Carry Bag
• 1 x Manual
Package Quantity: 1.0
Ref# GC-W1WU7-B
Expédition
Expédition
- Livraison standard gratuite.
- Expédié à la plupart des adresses canadiennes, à l'exception du Yukon, du NT et du NU.
- Heure limite : 10 h 00, heure normale de l'Est.
- Délai de traitement de la commande (avant l'expédition de votre commande) : 1 à 2 jours ouvrables (du lundi au Vendredi).
- Délai de livraison : 4 à 8 jours ouvrables - selon votre emplacement (du lundi au vendredi).
- Les délais de livraison sont des estimations et ne sont pas garantis.
- La plupart des articles sont expédiés depuis le Canada. Certains articles peuvent être expédiés depuis les États-Unis s'ils ne sont pas disponibles au Canada.
- Pour les commandes plus importantes, les articles peuvent arriver dans des boîtes séparées et peuvent ne pas faire partie du même envoi ; les délais de livraison peuvent varier.
Voir Expédition pour plus d'informations
Politique de retour
Politique de retour
- Les produits peuvent être retournés dans un délai de trente (30) jours à compter de la date de livraison.
- Les frais de retour sont gratuits si le produit est défectueux ou endommagé.
- Pour toutes autres raisons, le client sera tenu de payer les frais d'expédition.
Veuillez consulter la politique de retour et de remboursement pour plus d'informations.
Remarque : Les couleurs réelles peuvent différer légèrement de celles affichées à l’écran en raison de l’éclairage et des paramètres du moniteur. Un assemblage peut être nécessaire.
