Folding Inversion Table, 20°/40°/60° Adjustable, with Safety Belt and Waist Pad for Back Pain Relief
Folding Inversion Table, 20°/40°/60° Adjustable, with Safety Belt and Waist Pad for Back Pain Relief
FREE DELIVERY!
In Stock
Couldn't load pickup availability
Description
Description
Handstand is a kind of systemic muscle stretching exercise, which helps to improve blood circulation, improve body flexibility, reduce back pressure, relieve fatigue and many other benefits. And are you looking for a fitness product to help make your handstand safer and more comfortable? Then inversion table for back pain relief, which equipped with the inflatable wait pad, safety belt, shoulder support, type u clip foot, etc., will perfectly meet your needs.
Highlights:
• Keeping Health First: The inversion table will help you a lot. It's designed to improve blood circulation and posture, improve flexibility and reduce back pain, and relieve stiff muscles and fatigue.• Safety Protection: Featuring a heavy-duty steel frame, stable structure, ankle fixing system, precise chuck buckle, and safety lock, the inversion table is for secure use. Please read the instructions fully before use.
• Ergonomic Design: The waist curve and an inflatable waist pad to relieve muscle pressure and relax your nervous system for a unique handstand experience.
• Adjustable Inversion: Handstand angles can be set at 20°, 40°, 60° or freely adjusted 0-90° to accommodate users 131-190cm tall with secure foot hold.
• Foldable And Portable: Compact foldable design allows easy storage in a closet or against a wall, saving space while keeping your fitness routine convenient.
Weight & Dimensions:
| Overall Dimensions | 31.1" W x 44.9" D x 74.8" |
| Weight Capacity | 330 lbs |
| Head Size | 10.6" x 7.7" |
| Item Display Diameter | 0 Centimeters |
| Item Weight | 48 lbs |
Features:
| Colour | Black and Blue |
| Material | Steel |
| Item Shape | Irregular |
| Hand Orientation | Ambidextrous |
| Number of Items | 1 |
| Scent | Unscented |
| Style | Sports |
| Included Components | Safety Belt |
| Department Name | Unisex-Adult |
| Pattern | Solid |
| Shaft Material | Steel |
| Are batteries included? | No |
| Model Name | Gravity Inversion Table |
| Tension Level | Low |
| Age Gender Category | Unisex |
| Grip Type | Anti-slip |
| Are batteries required? | No |
| Manufacturer Contact Information | Markham |
Overview:
• Designed to improve blood circulation and posture.• Equipped with safety belt and inflatable waist pad for safety
• Ergonomic design to help you exercise more comfortable
• Type U clip foot helps to fix your body
• Handstand angles adjustable between 20°/40°/60°, 0-90° can be freely handstand
• Adjustable height for users from 51.6"-74.8" (131-190 cm)
• Folding design for easy transport and storage
• Suitable for exercising at home or office
• NOTE: People who have pre-existing conditions as high blood pressure, stroke, fused vertebrae, extreme , detached retinas, or pregnancy should consult a doctor before inversion therapy.
Specifications:
• Colour: Black, Blue• Material: Steel, Plastic
• Overall Dimension: 31.1" W x 44.9" D x 60.2" H (79 x 114 x 153 cm)
• Folded Dimensions: 31.1" L x 9.4" W x 67.7" H (79 x 24 x 172 cm)
• Back cushion Size: 27.4" L x 13.8" W (69.5 x 35 cm)
• Headrest Size: 10.6" L x 7.7" W (27 x 19.5 cm)
• Manual adjustment angle: 20°, 40°, 60°
• Suitable for Users: 51.6"-74.8" (131-190 cm) in height
• Weight Capacity: 220 lbs. (100 kg)
Package Includes:
• 1 x Inversion Table• 1 x Manual
Package Quantity: 1.0
Ref# GC-LFL72-B
Shipping
Shipping
- Free standard shipping.
- Ships to most Canadian addresses, excluding YT, NT, and NU.
- Cut-off Time: 10:00 am Eastern Standard Time.
- Order Processing Time (prior to your order shipping): 1-2 business days (Monday - Friday).
- Delivery Time: 4-8 business days - depending on your location (Monday-Friday).
- Delivery times are estimates and not guaranteed.
- Most items ship from Canada. Some items may ship from the U.S., if the item is not available at the Canadian location.
- For larger orders, items may arrive in separate boxes and may not be part of the same shipment; delivery times may vary.
See Shipping for more information
Return Policy
Return Policy
- Products can be returned within thirty (30) days from the date of delivery.
- Return shipping is Free if the product is defective or damaged.
- For all other reasons, the customer will be required to pay the shipping fees
Please see Return & Refund Policy for more information.
Note: Actual colours may vary slightly from the colours shown on the screen due to lighting and monitor settings. Some assembly may be required.
