1
/
of
11
Living Room Chair Boucle Accent Chair for Bedroom with Wide Seat and Thick Padding, White
Living Room Chair Boucle Accent Chair for Bedroom with Wide Seat and Thick Padding, White
Sale Price
$164.99 CAD
Regular price
$199.99 CAD
17% off
Unit price
/
per
FREE DELIVERY!
Shipping calculated at checkout.
In Stock
Couldn't load pickup availability
Description
Description
Sink into the plush comfort of This armchair, your new favourite reading chair. Its wide seat and thick padding make it a heavenly spot to lounge after a long day. Wrapped in soft, breathable cashmere, this accent chair offers a minimalist charm that effortlessly elevates any bedroom or living room. Easy to dress up, or down, to however you wish possible.
Highlights:
• Wide and Comfy Seat: This armchair features a 21.7" (55 cm) wide seat and thick padding - 5.9" (15 cm) thick seat and 4.7" (12 cm) thick back, ensuring comfort with a slightly reclined back, great as a reading chair or lounge chair in your living space.• Cosy Cashmere Cover: Covered in soft, breathable cashmere, this bedroom chair offers a touch of warmth and comfort. An excellent addition for unwinding after a tiring day.
• Wooden Frame: Constructed with a solid rubber wood frame and equipped with foot pads, this living room chair supports up to 120kg, ensuring stability and longevity.
• Sleek Minimalistic Design: With its clean lines and subtle hues, this accent chair is stylish enough to stand alone and complements any living room or bedroom style.
• Comfy Chair Dimensions: 25.2" W x 32.7" D x 33.9" H (64 x 83 x 86 cm). Assembly required.
Weight & Dimensions:
| Overall Dimensions | 25.2" W x 32.7" D x 33.9" H |
| Weight Capacity | 264 lbs |
| Seat Height | 42 Centimeters |
| Seat Length | 55 Centimeters |
| Item Weight | 26 lbs |
| Seat Back Interior Height | 52 Centimeters |
| Chair Backrest Width | 55 Centimeters |
| Maximum Weight Recommendation | 264 lbs |
| Arm Height | 18 Centimeters |
Features:
| Colour | White |
| Material | Polyester |
| Back Style | Cushion Back |
| Arm Style | Wood |
| Is Foldable | No |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Are batteries included? | No |
| Seat Depth | 54 Centimeters |
| Care Instructions | Wipe Clean |
| Are batteries required? | No |
| Special Features | Cushion Availability |
| Recommended Uses For Product | Relaxing |
| Furniture Finish | Rubberwood |
| Item Shape | Rectangular |
| Room Type | Living Room |
| Age Range Description | Adult |
| Cushion Style | Knife Edge |
| Fill Material | Foam |
| Seat Material | Polyester |
| Finish Type | Varnished |
| Number of Items | 1 |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Surface Recommendation | Carpet |
| Leg Style | Tapered Leg |
| Is Electric | No |
| Assembly Instructions | Require Assembly |
| Required Assembly | Yes |
| Contains Liquid Contents? | No |
| Manufacturer Contact Information | Markham |
Overview:
• Wide seat and thick padding for superior comfort• Slightly reclined seat and back support relaxed posture
• Cashmere cover feels soft and allows skin to breathe
• Minimalistic design complements any room decoration
• Solid rubber wood frame for robust support
• Foot pads protect floors from scratches
• Assembly required
Specifications:
• Colour: White, Brown• Materials: Cashmere(100% Polyester), Rubber wood, Sponge, Multi-layered board
• Overall Dimensions: 25.2" W x 32.7" D x 33.9" H (64 x 83 x 86 cm)
• Seat Size: 21.7" W x 21.3" D x 16.5" H (55 x 54 x 42 cm)
• Seat Thickness: 5.9" (15 cm)
• Backrest Size: 20.5" L x 21.7" W x 4.7" H (52 x 55 x 12 cm)
• Armrest Size (Height to Floor): 24.8" L x 2" W (63 x 5 cm)
• Armrest Height to Seat: 7.1" (18 cm)
• Weight Capacity: 264 lbs (120 kg)
Package Includes:
• 1 x Accent Chair• 1 x Manual
Package Quantity: 1.0
Ref# GC-6Q76A-M
Shipping
Shipping
- Free standard shipping.
- Ships to most Canadian addresses, excluding YT, NT, and NU.
- Cut-off Time: 10:00 am Eastern Standard Time.
- Order Processing Time (prior to your order shipping): 1-2 business days (Monday - Friday).
- Delivery Time: 4-8 business days - depending on your location (Monday-Friday).
- Delivery times are estimates and not guaranteed.
- Most items ship from Canada. Some items may ship from the U.S., if the item is not available at the Canadian location.
- For larger orders, items may arrive in separate boxes and may not be part of the same shipment; delivery times may vary.
See Shipping for more information
Return Policy
Return Policy
- Products can be returned within thirty (30) days from the date of delivery.
- Return shipping is Free if the product is defective or damaged.
- For all other reasons, the customer will be required to pay the shipping fees
Please see Return & Refund Policy for more information.
Note: Actual colours may vary slightly from the colours shown on the screen due to lighting and monitor settings. Some assembly may be required.
